Liceum Ogólnokształcące z rozszerzoną biologią i chemią
Uczniowie podejmujący naukę w liceum mają możliwość uzyskania wiedzy z przedmiotów ogólnokształcących, a w szczególności szerokiej wiedzy biologicznej i chemicznej, co umożliwia im kontynuowanie nauki na kierunkach przyrodniczych wyższych uczelni.
Wydział Chemii i Ochrony Środowiska posiada zaplecze naukowo-dydaktyczne, które jest w stanie sprostać wymaganiom nowoczesnej edukacji w dziedzinie chemii i biologii oraz wykwalifikowaną kadrę nauczycieli gwarantującą odpowiedni poziom edukacji.
Technikum Chemiczne - zawód: technik technologii chemicznej
W trakcie nauki uczniowie zapoznają się z technologią najważniejszych produktów przemysłu chemicznego. Będą umieli wytwarzać m. in. kosmetyki, produkty chemii gospodarczej, tworzywa sztuczne. Praktykę będą odbywali w renomowanych zakładach chemicznych, produkujących np. kosmetyki czy detergenty, na terenie całego kraju. Absolwenci mogą znaleźć zatrudnienie przy prowadzeniu przemysłowych procesów technologicznych w wielu zakładach regionu lub otworzyć własną produkcję.
Technikum Chemiczne - zawód: technik analityk
W czasie trwania nauki uczniowie Technikum Chemicznego zapoznają się teoretycznie i praktycznie z najważniejszymi metodami analizy chemicznej. Wykonują analizę wód, atmosfery i podstawowych surowców przemysłowych, badają produkty spożywcze, kosmetyki i farmaceutyki, oceniają jakość gleb i stopień skażenia produktów rolnych, kontrolują prawidłowość przebiegu procesów technologicznych. Absolwenci Technikum Chemicznego mogą znaleźć zatrudnienie nie tylko w ośrodkach analiz przemysłowych i środowiskowych, ale także w laboratoriach naukowo-badawczych, medycznych, kryminalistycznych, pracujących dla potrzeb archeologii, geologii, historii i in.
Technikum Ochrony Środowiska
W toku kształcenia uczniowie zdobywają wiedzę teoretyczną i praktyczną przygotowującą do pracy w zakładach przemysłowych, zakładach produkcji wody, oczyszczalniach ścieków, wodociągach, zakładach zajmujących się utylizacją odpadów, a także do pracy w laboratoriach przemysłowych i badawczych. Dalszą droga kształcenia mogą być studia na kierunkach: inżynieria ochrony środowiska, inżynieria sanitarna, budownictwo, hydrologia, ochrona wód i gospodarka zasobami wodnymi, leśnictwo oraz wszystkie inne kierunki związane z chemią i biologią, włącznie z farmacją i medycyną.
Technik technologii ceramicznej
Technik technologii ceramicznej jest specjalistą mogącym znaleźć zatrudnienie w przedsiębiorstwach ceramiki budowlanej, wapienno-piaskowej, zakładach materiałów ogniotrwałych i keramzytowych, uszczelnień technicznych i zakładach chemicznych.
W naszej szkole uczniowie będą mogli zdobyć umiejętności w zakresie wytwarzania, badania i projektowania materiałów ceramicznych użytkowych i budowlanych. Absolwent będzie miał możliwość samozatrudnienia we własnym warsztacie ceramicznym.
Do nauczania zawodu szkoła zapewnia:
- bogate zaplecze laboratoryjne chemii niezbędne do realizacji przedmiotu,
- wykwalifikowaną kadrę pedagogiczną (zatrudniony mgr inż. ceramik),
- realizację badań wytrzymałościowych w laboratorium Zakładów Płytek i Wyrobów Sanitarnych Jacek Pilch w Jasienicy,
- realizację praktyk zawodowych w Zakładzie Płytek i Wyrobów Sanitarnych Jacek Pilch w Jasienicy oraz w zakładach ceramiki budowlanej,
- zaplecze informatyczne do realizacji zajęć (69 komputerów sieciowych z oprogramowanie i dostępem do Internetu dla uczniów),
Szkoła policealna -Technik bezpieczeństwa i higieny pracy
(okres nauczania : 1,5 roku po LO i 1 rok po Technikum)
Zagadnienia związane z bezpieczeństwem i higieną pracy wciąż zyskują na znaczeniu i stają się priorytetem w relacjach pracodawca-pracownik. Wraz z sukcesywnym wprowadzaniem w życie w polski obszar prawny kodyfikacji Unii Europejskiej, rola zapewniania bezpiecznych warunków pracy przez fachowców w tej dziedzinie jest wymogiem prawnym, którego spełnienie ciąży na pracodawcy.
Zgodnie z ustawodawstwem z 2006r, w każdym zakładzie pracy sprawami bhp musi zajmować się specjalista posiadający kierunkowe wykształcenie.
Szkoła dysponuje kadrą inżynieryjną chemiczną i psychologiczną do nauczania teoretycznych przedmiotów, natomiast zajęcia praktyczne realizować będziemy w warsztatach mechanicznych Bielskiego Centrum Kształcenia Ustawicznego i Praktycznego w Bielsku-Białej. Do nauczania zawodu szkoła zapewnia również zaplecze informatyczne do realizacji zajęć ( 69 komputerów sieciowych z oprogramowanie i dostępem do Internetu dla uczniów).
Szkoła policealna-Technik farmaceutyczny
Rynek usług farmaceutycznych należy do najbardziej rozwijających się segmentów gospodarki krajowej. Postęp badań naukowych i wdrożeń nowych leków w połączeniu z ostrą konkurencją rynkową firm farmaceutycznych wymaga licznych i doświadczonych kadr. Pracownicy firm farmaceutycznych, aptek, hurtowni leków, przedstawiciele handlowi to stanowiska pracy, na jakich rozpoczynać mogą karierę zawodową technicy farmaceutyczni.
Do nauczania zawodu szkoła zapewnia :
długoletnią tradycję i doświadczenie w nauczaniu technologii chemicznych i wytwarzania produktów,
zaplecze informatyczne do realizacji zajęć (69 komputerów sieciowych z oprogramowanie i dostępem do Internetu dla uczniów),
doskonale wykwalifikowaną kadrę pedagogiczną,
najlepszym w Bielsku-Białej zapleczem chemicznym składającym się z 4 nowoczesnych laboratoriów chemicznych, sprzętu laboratoryjnego i badawczego,
Szkoła policealna-Technik hydrolog
Wiedza technika hydrologa znajduje zastosowanie w wielu sferach działalności ludzkiej, jak:
budownictwo wodne,
meteorologia,
geologia,
melioracja,
geodezja i kartografia,
ochrona środowiska i leśnictwo,
budowa dróg i mostów,
zarządzanie administracyjne gospodarka wodną.
W tych branżach gospodarki narodowej absolwenci mogą znaleźć zatrudnienie, Do nauczania szkła zapewnia :
wykwalifikowana kadrę nauczycieli,
możliwość realizacji praktyk zawodowych w Firmie AOUA S.A., Zespole Elektrociepłowni Porąbka-Żar i Elektrociepłowni „Południe" w Bielsku-Białej,
pomoce naukowe niezbędne do prowadzenia zajęć teoretycznych i ćwiczeń,
zaplecze informatyczne do realizacji zajęć (69 komputerów sieciowych z oprogramowanie i dostępem dointernetu dla uczniów).
Liceum profilowane
kierunek - "chemiczne badania środowiska"
Na kierunku "chemiczne badania środowiska" uczniowie zdobywają wiedzę i umiejętności potrzebne do prowadzenia badań w ochronie środowiska. Zapoznają się z techniką laboratoryjną, analizą wody i ścieków, analizą powietrza i gleb, metodami utylizacji odpadów, określają stopień skażenia środowiska i poznają metody zapobiegania temu skażeniu przez wybór czystych technologii nie powodujących zanieczyszczenia środowiska.
Absolwenci po 3-letnim okresie nauki otrzymają świadectwo ukończenia szkoły i świadectwo maturalne oraz będą przygotowani do podjęcia studiów technicznych.