Uczniowie BSP przełamują temat tabu. Transplantacja to życie.

Postanowiliśmy przekonać mieszkańców regionu do idei transplantacji. W tym celu wymyśliliśmy i zrealizowaliśmy projekt społeczny o nazwie „Ostatni Dar”.

ostatni_dar_-_tak_ratuje_zycie (1)

Zdecydowaliśmy się podjąć ten temat, bo jest on ważny, ale naszym zdaniem pomijany i nie przebija się do społecznej świadomości tak bardzo jak na przykład kwestie związane z ekologią i ochroną środowiska. Poprzez nasze działania chcieliśmy zachęcić ludzi, aby rozmawiali o transplantacji w gronie rodzinnym. Rozmowa lekarza z rodziną potencjalnego dawcy jest próbą ustalenia stanowiska zmarłego na temat pośmiertnego dawstwa narządów. Jeżeli bliscy za jego życia nie rozmawiali z nim o tym i nie znają jego przekonań, to zgodnie z prawem lekarze mogą pobrać organy. Wtedy u członków rodziny pojawia się wahanie, wątpliwości, wyrzuty sumienia. Temu chcemy właśnie zapobiec.

Projekt ruszył na początku stycznia. W czasie ferii odwiedziliśmy z kamerą kilka miast w województwie śląskim, by poznać opinię ich mieszkańców na temat pośmiertnego dawstwa narządów. Przeprowadziliśmy wywiad z ks. Piotrem Sadkiewiczem, który jest znany z propagowania idei transplantacji, krwiodawstwa i dawstwa szpiku. Duchowny tłumaczył, że transplantacja organów nie jest sprzeczna z nauką Kościoła. Przeciwnie, dzielenie się swoim zdrowiem i życiem jest pięknym sposobem realizacji przykazania miłości bliźniego. Zmartwychwstanie nie jest zmartwychwstaniem narządowym, a duchowym.

Zapytaliśmy także uczestników biegu Górska Pętla Ultra Beskid Sport 12:12 o interesujący nas temat. Lubię się dzielić sobą z innymi. Ja myślę, że wszyscy Ci co dostali moją krew – śmieją się i biegają. Mam szacunek do swego ciała – ja z narządów nie skorzystam już po śmierci, a mogę one komuś uratować życie. Dla mnie to jest oczywiste, że jak to pójdzie wszystko do ziemi, to się to zmarnuje – wymieniają biegacze.

Historią swego życia podzieliła się z nami biorczyni narządów Pani Jadwiga – absolwentka naszej szkoły, która otrzymała od swej dawczyni serce. Podobnie chcieliśmy spotkać się z większą liczbą biorców, ale z racji wystąpienia pandemii koronawirusa i przyjmowanych przez nich leków, są to osoby z obniżoną odpornością, więc postanowiliśmy nie ryzykować.

W ostatniej chwili udało się sfilmować materiał do reklamy społecznej, w której przekonujemy do pozytywnego patrzenia na transplantację oraz wypełnienia i noszenia przy sobie oświadczenia woli dotyczącego wyrażenia zgody na przeszczep organów – i informowania bliskich o tej decyzji. Zdjęcia powstawały w murach Bielskiej Szkoły Przemysłowej, która „zagrała” szpital. Nawiązaliśmy tym samym do historii naszej szkoły, w której w czasie wojny mieścił się szpital wojskowy. W reklamie zagrali uczniowie klasy 4 AO Małgorzata Gaik, Dominik Parma i Szymon Targosz. Młode projektantki mody z klasy 3 TM Zuzanna Krzyżewska oraz Jagoda Duszyk uszyły pluszowe organy, które pomogły w promocji idei transplantacji. Dzięki temu przekaz trafił do wszystkich osób, bez względu na wiek. W szkolnej pracowni „flyingFISH letterpress” naszego nauczyciela  Pana Tomasza Ratajczaka wykonano materiały promocyjne za pomocą druku ręcznego.

„Ostatni Dar” bierze udział w praktycznej olimpiadzie „Zwolnieni z teorii”. Dzięki uzyskanemu dofinansowaniu z Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich w czasie wakacji, w trochę powiększonym składzie będziemy dalej kontynuować projekt, mając już pewne zdobyte doświadczenia.

ostatni_dar_-_patronaty_projektu (1)

Akcja znalazła uznanie wśród wielu instytucji. Patronat honorowy nad projektem objęli:

- Marszałek Województwa Śląskiego – Jakub Chełstowski

- Nuncjusz Apostolski w Polsce – Arcybiskup Salvatore Pennacchio

- Prymas Polski – Arcybiskup Wojciech Polak
- Prezydent Miasta Bielska-Białej – Jarosław Klimaszewski
- Prezydent Miasta Katowic – Marcin Krupa
- Prezydent Miasta Chorzowa – Andrzej Kotala
- Prezydent Miasta Żor – Waldemar Socha
- Prezydent Miasta Wodzisławia Śląskiego – Mieczysław Kieca
- Prezydent Miasta Sosnowca – Arkadiusz Chęciński
- Prezydent Miasta Częstochowy – Krzysztof Matyjaszczyk
- Burmistrz Miasta Skoczowa – Mirosław Sitko

- Burmistrz Miasta Cieszyna – Gabriela Staszkiewicz

- Burmistrz Miasta Żywca – Antoni Szlagor

- Burmistrz Miasta Pszczyny – Dariusz Skrobol
- Starosta Cieszyński – Mieczysław Szczurek
- Starosta Bielski – Andrzej Płonka
- Biskup Diecezji Bielsko-Żywieckiej – Ksiądz Biskup Roman Pindel
- Biskup Diecezji Cieszyńskiej – Ksiądz dr Adrian Korczago

Natomiast patronat medialny:
- Dziennik Zachodni
- Kronika Beskidzka
- Portal Beskidzka24.pl
- Radio Anioł Beskidów

- Telewizja TVT

 

Partnerami zostali:

- Drukarnia Schodowa

- PCK Oddział Bielsko-Biała

- Firma MES – Kapelusze Skoczów

- Pracownia flyingFISH letterpress

- Stowarzyszenie Ultra Beskid Sport

 

Działania projektu można śledzić na stronie Facebook: https://www.facebook.com/ostatnidar/

 

Link do reklamy społecznej: https://youtu.be/bWE0K8L-8qs

Kamil Lorek, Monika Gregor, Milena Drozdowska kl. 4 TG

Dyrekcja Bielskiej Szkoły Przemysłowej jest pełna uznania dla uczniów klasy 4TG: Kamila Lorka, Moniki Gregor, Mileny Drozdowskiej za podjęcie i uruchomienie tak pięknej akcji jaką jest uświadomienie społeczeństwu jak ważne jest dawstwo narządów – ofiarowanie życia drugiej osobie, uczniom klasy 4AO:Małgorzacie Gaik, Dominikowi Parmie i Szymonowi Targoszowi za udział w projekcie (film o transplantacji-youtu.be/bWE0K8L-8qs).
Dziękujemy tym wszystkim osobom za ogromny wysiłek włożony w projekt „Ostatni dar”- miesiące, dni, godziny spędzone na wywiadach, ankietach ,kręceniu filmów na terenie praktycznie całego województwa śląskiego. Cała dokumentacja, którą można obejrzeć na facebooku (
https://www.facebook.com/ostatnidar/) do czego bardzo namawiamy całą społeczność szkolną  naprawdę wprawia w ogromny podziw. Jesteśmy dumni, że Jesteście uczniami naszej szkoły i aż żal, że niedługo staniecie się jej absolwentami. Cieszymy się bardzo że zaraziliście również swoją społeczną pasją młodsze koleżanki z klasy 3TM:Jagodę Duszyk i Zuzannę Krzyżewską, które uszyły pluszowe organy pomagając w promocji idei transplantacji. (https://www.youtube.com/watch?v=vqJgT001_nk&feature=share&fbclid=IwAR2kbU83Vz-2hICITHyPKsDMNDVrqQSMm0rBpxEZOekK5vxE0l8__4RlnVU)
Jesteśmy przekonani, że będziecie wzorem do naśladowania dla młodszych koleżanek i kolegów z  BSP zarówno pod względem postaw społecznych jak i osiągnięć edukacyjnych.

 Życzymy Wam, abyście zawsze sięgali po nowe doświadczenia, byli  wytrwali
i mocno wierzyli tak jak teraz, że wszystkie Wasze cele i marzenia zrealizują się jeśli tylko mocno będziecie tego pragnęli.

Serdecznie gratulujemy ukończenia naszej szkoły, życzmy sukcesów w życiu osobistym i zawodowym.x

 

:-)