Projektantki z Bielskiej Szkoły Przemysłowej na konkursie WorldSkills Portugal 2020

Przez 4 dni od 10 do 14 lutego br. blisko 400 młodych ludzi przybyło z różnych stron Portugalii oraz z Polski, Rosji i Hiszpanii aby konkurować ze sobą w 44 dyscyplinach zawodowych podczas Krajowych Mistrzostw Zawodowych Portugalii w Setubal. Na konkursie obecnych było 350 jurorów oraz 8500 odwiedzających.

Polskę reprezentowały zawodniczki we fryzjerstwie, grafice komputerowej oraz projektowaniu i technologii mody. Ten ostatni zawód przypadł w udziale zawodniczce z Bielskiej Szkoły Przemysłowej Julii Kasperek z klasy 4 technika przemysłu mody oraz ubiegłorocznej absolwentce Agnieszce Marynowskiej. Zadaniem zawodniczek było wykonanie konstrukcji, układu szablonów oraz uszycie sukienki według własnego projektu zachowując wymogi konkursowe co do długości oraz sposobu wykończenia modelu. Dodatkowym zadaniem niespodzianką było wykonanie oryginalnej torebki skoordynowanej z modelem sukienki oraz serii rysunków technicznych kolekcji haute couture do wylosowanej tkaniny jedwabnej. Polskie zawodniczki poradziły sobie wyśmienicie, wykonały ciekawą i trudną do uszycia sukienkę z fantazyjnymi rękawami i interesującą torebkę. Uzyskały największą liczbę punktów spośród uczestniczek tej konkurencji.

Udział w 44 WorldSkills Portugal był elementem treningu przed EuroSkills które odbędą się we wrześniu w Graz w Austrii.

Celem konkursów tego typu, odbywających się już od 70-u lat jest propagowanie szkolnictwa zawodowego, podnoszenie jego jakości, innowacyjności i kreatywności. Poprzez wymianę doświadczeń, dobrych praktyk szkolnictwo zawodowe na świecie stara się dostosować ofertę do potrzeb zmieniającego się rynku pracy oraz doskonalić kadrę zawodową zgodnie z zasadą uczenia się przez całe życie. Polska dołączyła do inicjatywy w 2018 roku podczas EuroSkills Budapest.

 

Zapraszamy do galerii

Ewa Fodczuk
ekspert EuroSkills, WorldSkills

:-)