Chiny – 9 miejsce w światowym konkursie „Belt&Road” w CHONGQING

IMG_4645

Tegoroczna maturzystka, absolwentka technikum technologii odzieży Agnieszka Marynowska uczestniczyła w międzynarodowym konkursie umiejętności zawodowych w Chinach. Konkurs „Belt & Road”miał miejsce końcem maja w Chongqing mieście autonomicznym, wydzielonym z  prowincji Syczuan. Wzięło w nim udział blisko 700 zawodników z 44 krajów świata, konkurując w 18 specjalnościach zawodowych. Agnieszka reprezentowała Polskę jako jedyna i pokazała swoje zdolności w technologii mody.

Na lotnisku przyjęła nas grupa 3 wolontariuszek i opiekowały się nami przez cały czas pobytu. Były to studentki anglistyki i świetnie posługiwały się językiem angielskim. Na lotnisku Agnieszka udzieliła wywiadów zarówno telewizji jak i prasie. Zamieszkałyśmy w pięknym hotelu nad malowniczą rzeką. Miasto  okazało się nowoczesną metropolią z rozciągającym się po horyzont pasmem drapaczy chmur wspaniale komponujących się z naturalnymi pasmami górskimi. Zaskakująca też była ilośc zieleni, pojawiająca się na każdej niezabudowanej powierzchni. Ciekawe usytuowanie u ujścia rzek Jangcy i Jialing tworzących słynną zaporę Trzech Przełomów dodaje miastu kolorytu uznawanym, przez niektórych największym miastem świata. Jest to jedno z 4 miast wydzielonych czyli wielkich ośrodków zurbanizowanych skupiającym w/g szacunków 32 mln mieszkańców.

Konkurs odbywał się w halach centrum konferencyjnego, przylegającym do naszego hotelu. Rozpoczął się barwną ceremonią otwarcia podczas, której zaprezentowały się drużyny poszczególnych krajów. Kolejne dni upłynęły  pod znakiem wielogodzinnych zmagań konkursowych. Boksy do poszczególnych konkurencji przygotowane były doskonale. Każdy zawodnik technologii mody miał do dyspozycji własne niezależne stanowisko. Konkurencja składała się 4 modułów bardzo wnikliwie i szczegółowo sprawdzających umiejętności uczestnika. Do zadań Agnieszki należało m.in: wykonanie konstrukcji spódnicy oraz układu szablonów, a następnie uszycie jej z materiały jeansowego. Przygotowała też projekt kolekcji pret a porter na sezon wiosna-lato oraz upięła na manekinie sukienkę z muślinu, zaprojektowała i uszyła torbę. W efekcie zmagań uplasowała się w pierwszej dziesiątce i zajęła 9 miejsce. Pobyt w Chinach okaz ał się ciekawym doświadczeniem zarówno zawodowym jak i kulturowym. Poziom wymagań dokładność i transparentność oceny dał nam wiele wskazówek do doskonalenia własnych umiejętności, a życzliwość organizatorów, uprzejmych i pomocnych wolontariuszek otworzył nam serca dla ciekawej i ciągle niepoznanej  wschodniej tradycji.

Udział w konkursie był treningiem przed sierpniowymi zawodami WorlSkills w Kazaniu w Rosji.

 

 

Ewa Fodczuk

GALERIA

:-)