Pożegnanie klas maturalnych

Poszli swoją drogą

            Pożegnanie klas maturalnych w tym roku odbywało się w niebywale familiarnej atmosferze, która daleka była od oficjalnych klimatów. Fale serdeczności i wzajemnej życzliwości przelewały się i spiętrzały. Ciepły ton i życzliwe gesty towarzyszyły wszystkim  wystąpieniom: Pana Dyrektora Bogdana Sroki, Pani Beaty Ryś, która reprezentowała Radę Rodziców, Klaudii Jękal i Karoliny Barańskiej, które prowadziły część oficjalną i w imieniu pozostających w szkole młodszych roczników pożegnały starszych kolegów.

Choć wszystko przebiegało według przewidywalnego scenariusza, nie zabrakło niespodzianki. Abiturienci obdarowali dyrektora Grzegorza Holerka, swojego ukochanego opiekuna wycieczek turystycznych, złotym czekanem.

No i poszli, jak w piosence, swoją drogą…

 

Pożegnanie maturzystów. Komentarz bardzo subiektywny

            26 maja 2019 r. zostali w naszej szkole pożegnani maturzyści. Znamiennym faktem jest, że BSP była jedną z nielicznych, o ile nie jedyną szkołą w Bielsku, w której zadbano o godną oprawę tego wydarzenia. Organizatorzy bardzo się starali, by ten dzień pozostawił w pamięci absolwentów wyłącznie miłe wspomnienia- i chyba im się udało. Cztery lata wspólnej pracy, radości i problemów mocno cementują zrodzone więzi. Więzi jednak powstały między pedagogami a wychowankami, zabrakło ich między klasami czwartymi a trzecimi. I oto na naszych oczach zrodziła się, jakby powiedział klasyk, „nowa świecka tradycja”: to nie uczniowie klas przedostatnich pożegnali odchodzących – zrobili to młodsi. To uogólnienie i krzywdząca dla niektórych generalizacja, bo przecież Zosia Wysocka z klasy 3 TG przygotowała piękną i wzruszającą prezentację zdjęć obecnych maturzystów, przypominającą ich życie szkolne od momentu ślubowania w klasie pierwszej (kliknij link), a czas i zakres pomocy Kamila Lorka z tej samej klasy wydaje się wręcz niepoliczalny. Jest autorem ostatecznej wersji filmu o maturzystach (kliknij link) , współautorem projektu pamiątek, które zostały dla nich wykonane, i brał udział w tworzeniu programu na różnych jego etapach. Jakub Duława z kl. 3 EG skompletował cały niezbędny sprzęt audiowizualny, uruchomił go i czuwał nad harmonijnym i bezawaryjnym przebiegiem imprezy, co wcale nie jest proste – ale tu w zasadzie udział klas trzecich się kończy. Resztą zajęli się  pierwszo- i drugoklasiści. I zrobili to doskonale, z pasją, zaangażowaniem i pełnym profesjonalizmem. Był to ich podarunek dla kończących szkołę czwartoklasistów. Prezent, w który zainwestowali talent i mnóstwo czasu.

Zadania aktorskie wykonali na takim poziomie, że nie prześcignęliby ich zawodowcy. Joasia Jonkisz z kl. 2 TM, Maciek Sikora z kl. 2 AG i Nikola Dawidowska z kl. 2 TM olśnili wszystkich, jednocześnie bawiąc publiczność do łez. Julia Smoter z 2 AG, Ola Chrapczyńska z 1 AN, Mateusz Głodzik z 1 EO, Michał Hetnał z 2 EO i Stefania Majdak  z 2 BG na zmianę to rozgrzewali widownię piosenką „Matura”, to skłaniali do refleksji na tematy najważniejsze w piosence finałowej „Idź swoją drogą”.

I tylko za plecami maturzystów, w ostatnich rzędach było niezbyt tłoczno, bo uczniowie niektórych klas trzecich „podjęli decyzję, że nie zostaną na uroczystości”. No cóż… karma powraca.

Magdalena Drabek

GALERIA

:-)