Polska to jest wielka rzecz – relacja z uroczystego rozdania nagród

DSC_3070

Ostatni dzień listopada zakończył w Bielskiej Szkole Przemysłowej obchody 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości. Wśród wielu różnorodnych działań (koncerty, odczyty, prelekcje, udział w obchodach zorganizowanych przez Miasto) znalazł się i konkurs, który, jak zaznaczył podczas otwarcia imprezy Dyrektor Szkoły, był najważniejszą imprezą rocznicową, organizowaną przez BSP. Z powodu swej wieloetapowości była ona obecna w życiu szkolnej społeczności przez wiele miesięcy, a zdominowała nasze życie w ostatnich tygodniach. Punkt kulminacyjny nastąpił w listopadzie. Wtedy miał miejsce finał, a dwa tygodnie później uroczysta gala.

Do naszego konkursu przystąpili także uczestnicy z dwu innych szkół średnich, co nas ogromnie cieszy.

 

Przeżyjmy to jeszcze raz

 

Konkursowa gala była okazją do przypomnienia występów tych najlepszych z najlepszych. Mogliśmy jeszcze raz posłuchać fragmentów sesji naukowej o wybitnych a zapomnianych Polakach (występujący wykonali gigantyczną pracę badawczą, a ukoronowaniem ich poszukiwań były doskonałe prezentacje i występy). Trzy pierwsze miejsca w tej kategorii przypadły Wiktorii Hanke, Wojciechowi Łukasikowi i Kamilowi Lorkowi. Jeszcze raz podziwialiśmy doskonały spot reklamowy Julii Dwornik z LO im. M. Kopernika w Bielsku –Białej (1. miejsce w tej kategorii), jeszcze raz wzruszaliśmy się przy piosenkach wykonywanych przez Julię Smoter (1. m.), Michaelę Grubesic z Zespołu Szkół Gastronomicznych i Handlowych w Bielsku-Białej (2. m.) i Aleksandrę Chrapczyńską (3. m.). Po raz kolejny zahipnotyzowała nas swoim niezwykłym tańcem Agnieszka Marynowska (1 miejsce w kategorii: remiks), a Faustyna Cwajna, Maciej Sikora i Katarzyna Leś z ZSGiH, zdobywcy 1, 2 i 3 miejsca w recytacji, znów nas uwiedli swym talentem scenicznym i wielkim wyczuciem słowa. Swoje projekty modowe zainspirowane folklorem i historią przypomniały trzy młode kreatorki mody: Nikola Dawidowska, Natalia Guzdek i Diana Przybysz, zaś mistrzowie pióra z Bielskiej Szkoły Przemysłowej przypomnieli swe teksty, które uczyniły z nich laureatów. Swój wiersz „Banda” wyrecytował zdobywca 1 miejsca, Andrzej Handzlik, wiersz „Dziedzictwo” przeczytał zdobywca 2 miejsca, Michał Horecki, a drugi tekst, któremu komisja konkursowa przyznała ex aequo 2 miejsce, napisał Kamil Lorek. Był to list do młodych Polaków.

Były także przyznane nagrody za prace graficzne (plakat i grafika użytkowa związane ze 100-leciem niepodległości). Laureaci tych konkurencji zanim odebrali nagrody, opowiedzieli o zamyśle swoich projektów. A ci zwycięzcy to Szymon Nowacki i Wioletta Walas, zdobywcy 1 miejsca, Natalia Danel – 2. miejsce – i Agnieszka Slaczalek -3. miejsce.

Nagrodę w konkursie za projekt graficzny przyznała także publiczność. W ankiecie internetowej najwięcej głosów oddano na plakat Natalii Loranc.

No i zdjęcia. W tej konkurencji bezkonkurencyjny był Kamil Lorek, on także otrzymał nagrodę publiczności. Jego fotografie pełne symboli odnoszących się do przeszłości i teraźniejszości w świeży sposób pozwalały spojrzeć na nasze dziedzictwo kulturowe. Drugie miejsce za bardzo wysmakowane pejzaże polskie otrzymał Kamil Zajączkowski.

Komisja konkursowa przyznała także Nagrodę Specjalną. Dla nikogo nie powinno być zaskoczeniem, że otrzymał ją Kamil Lorek- za zaangażowanie, ogromny wkład w kształt i przebieg konkursu oraz nowatorskie pomysły.

Na koniec wystąpiła grupa aktorska, która reprezentowała naszą szkołę na przeglądzie pieśni patriotycznej, zorganizowanym w DK „Kubiszówka”. Krótki spektakl napisał i wyreżyserował Andrzej Handzlik, chyba przyszła gwiazda polskiej sztuki reżyserskiej.

 

Następne obchody za sto lat!

Podziękowanie

 

Ono jest ważne, bo podkreśla cudzy wysiłek, nadaje sens pracy, dodaje skrzydeł, jest zachętą do dalszych działań.

W tym wyjątkowym dniu wszyscy chwalili naszych laureatów za wysoki poziom prezentowanych zadań konkursowych. Występ podsumowała Pani wicedyrektor i jeszcze raz podziękowała młodzieży za wspaniałą postawę i zdany egzamin z patriotyzmu. Złożyła także podziękowania tym, których uznała za twórców uroczystości.

 

Magdalena Drabek

GALERIA

 

:-)