Wycieczka naukowa do Czańca oraz do elektrowni szczytowo-pompowej Porąbka Żar.

Dnia 22.04.2016 odbyła się wycieczka naukowa klas 1EG oraz 2EG do Czańca oraz do elektrowni szczytowo-pompową Porąbka Żar. W wycieczce brałY udział 22 osoby i dwóch nauczycieli Bielskiej Szkoły Przemysłowej -  mgr inż. Grzegorz Holerek oraz mgr inż. Radosław Sadlok.

Wycieczka rozpoczęła się o 7:50 zbiórką organizacyjną pod Bielskim Centrum Kultury ( BCK). Około godziny 8:00, gdy wszystkie formalności zostały dopełnione podstawiono autokar PKS. O godzinie 8:35 zostaliśmy dowiezieni do Czańca gdzie mieliśmy okazję obejrzeć nowo powstałą instalację fotowoltaiczną. Po 10 minutowym oczekiwaniu na przewodnika ruszyliśmy na górę, gdzie obok domu Prezesa Makaronów Czaniec – Zbigniewa Dybały mieści się farma energetyczna. W tracie opowiadania nam o elektrowni przewodnik podkreślał wagę projektu oraz jego zadanie. Byliśmy także świadkami montażu paneli fotowoltaicznych na dalej rozbudowującej się farmie. Po odpowiedzi na wnikliwe pytania zwiedzających udaliśmy się do ogrodu Prezesa skąd zeszliśmy do autokaru.

O godzinie 10:30 znajdowaliśmy się już u stóp góry Żar. Grupa została wpuszczona do elektrowni szczytowo pompowej Porąbka – Żar  o godzinie 11, dzięki czemu udało nam się załapać na uruchomienie turbiny. Był to pierwszy ruch elektrowni tego dnia, więc można mówić o niebywałym szczęściu uczestników wycieczki. Zwiedzanie odbyło się pod specjalnym nadzorem ochrony. Uczestnicy poruszali się po elektrowni w kaskach ochronnych. Zwiedzanie trwało 45 minut, a poprzedzone było emisją filmu o elektrowni nakręconego przez Discovery Channel.

Autor: Adrian Wiglusz z klasy 2EG

Zapraszamy do Galerii kliknij

:-)